Mezi Klepci

Mezi Klepci
Mezi Klepci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dávnému božstvu tu kámen ční, jak oltář slunce z šera pravěku. Čtu v jeho deskách skrytá znamení, jaká jen skála vydá člověku,“ píše Matthäus Danner o pohanském obětním kameni u Horních Světlých Hor na Šumavě. Jak přesně zachytil neuchopitelné – duši kamene. Leží tam bez hnutí, za sebou dlouhou cestu, a čeká, až si jí všimneme.

Fůra sena, Obří záda nebo Slouha, to jsou jen některé z názvů bizarních žulových balvanů mezi obcí Přišimasy a Limuzy u Českého Brodu. Přírodní památku Klepec I a II spojuje v délce cca 300 metrů polní resp. lesní cesta (žlutá značka) přes stejnojmenný zalesněný vrch (358 m). Kromě kamenů je ochranou i dvěma malým žulovým lůmkům (někdy zatopeným) s výskytem vzácné masožravky bublinatky jižní (kvete od června do září) či užovky obojkové.
Kameny vznikly dlouhodobým zvětráváním a na některých najdeme i žlábkové pseudoškrapy a skalní mísy. Největší z nich – Slouha zabírá 7x8x3 metry a ještě v minulém století byl v obležení menších balvanů tzv. Stáda ovcí, dokud nebyly tyto použity na stavbu Císařské silnice z Prahy do Kolína a na stavbu mostů v Praze a Poděbradech. Lokalita je bez potíží přístupná pěšky i za sběhu, pro skalní cyklisty se tam dostanete i za nízké sněhové pokrývky, od Přišimas bez převýšení došlápnete k „jedničce“ a cesta klesá směrem “ ke „dvojce“. Orientační plánek je na informační tabuli Klepec I. Zajímavou historii kraje dokladují také obětní jámy v Limuzích nebo Kostnice v Přišimasech.
Info: www.cesbrod.cz