HONDURAS / OSTROV ROATAN

 

wide_570055

Ostrov Roatan leží poblíž středoamerického Hondurasu v Karibském moři, v blízkosti druhé největší korálové bariéry světa.  Je hlavním ostrovem skupiny ostrovů Bay Islands. Ostrov je bezpochyby jedním z nejkrásnějších ostrovů v Karibiku nejen proto, že jde o tropickou, stálezelenou oázu, ale především jako jedno z posledních míst v Karibiku odolává masovému turismu.  Čti dál nebo rovnou přejdi na pronájem bungalovů.

wide_570138wide_570112Karibik, dovolená, moře, palmy... to jsou slova, která v nás evokují klid, odpočinek, krásu a relax.  Jsou to nejvyhledávanější slova týkající se Karibiku. Dovolená v Karibiku bývá spojena s představou krásných bílých písčitých pláží, tyrkysového moře a kokosových palem. Často si vybíráme z míst notoricky známých, z turistických center, která nejsou schopna splnit naše romantická čekávání známá z reklamních spotů. Po příjezdu do hotelového resortu většinou následuje zklamání, násobené pohledem na pláž do posledního místa zaplněnou plastovými lehátky a prodejci suvenýrů. Taková dovolená je spíše stres a následuje zahořknutí vůči této jinak překrásné destinaci. Karibik ale nejsou jen notoricky známé ostrovy jako je Kuba, Dominikánská republika nebo Jamajka, ale jsou tu i ostrovy, které mají z toho původního stále co nabídnout. Právě Roatan je typicky karibská destinace s kouzlem, o které mnohé destinace v Karibiku již dávno přišly. Ostrov je teprve na počátku rozvoje turistického ruchu, je tu minimum hotelů a resortů. Podmaní si návštěvníky právě ryzí karibskou atmosférou a původní kulturou. Turisticky je využíván jen západní cíp ostrova kolem West Bay. Zbytek ostrova je téměř nedotčený a obývaný především místními obyvateli. Jednotlivé vesnice, umístěné na pobřeží ostrova, propojuje jediná cesta, táhnoucí se po jeho šíji, což je dostačující, protože ostrov má na šířku dva až šest kilometrů a něco přes 50 kilometrů na délku. Východní konec ostrova je tvořen mangrovovými porosty a někdy bývá tato část označována za oddělený ostrov.

wide_682110wide_973723 Potápěčům je ostrov známý jako dokonalá destinace pro šnorchlování a přístrojové potápění. Kolem ostrova jsou totiž nádherné korálové útesy, součást druhého největšího bariérového útesu na světě. kromě potápění se můžete vydat do pralesa pěšky nebo do korun stromů na tzv. canopy tour, můžete si půjčit mořský kajak a prozkoumat mělké moře podél ostrova třeba až na Pigeon cays – kýčovité ostrůvky nedaleko Roatanu, které jsou jako vystřižené z plakátů lákajících do ráje,  nebo prozkoumat pobřežní mangrovové „lesy  Vydat se můžete i pirátské lodi Black Pearl nebo k českému pivovaru. Kandidátem na nejkouzelnější výlet je však Camp Bay, liduprázdná pláž, lemovaná kokosovými palmami. Žádné domy, žádní turisté, jen kilometry ráje. Na jejím konci snový bar La Sirena, kde rum nalévají do půllitrů :) Za drobný peníz se lze přepravit na pevninu a navštívit některou z mayských památek.

Ubytování bungalovy Roatan

 

Výlety a zábava na ostrově Roatan

Foto ostrov Roatan